O Društvu

Davčna številka 90829905
Letna članarina 40€
                                   (vzorec nakaznice)

Slovensko rodoslovno društvo je bilo formalno ustanovljeno leta 1995 z namenom združevanja znanja in izkušenj rodoslovcev in posredovanja tako pridobljenih vrednot. Neformalno smo pred tem delovali v rodoslovnem krožku in od leta 1994 izdajali društveno glasilo Drevesa (za ogled objavljenih vsebin morate biti prijavljeni kot uporabnik te strani).

Delovanje članov društva je ljubiteljsko. Z nesebičnim in neplačanim delom nastajajo koristi, ki so brezplačno na voljo za uporabo ostalih članov in nečlanov. Društvo ne izvaja raziskav po naročilu. Raziskovalno dejavnost za naročnike izvajajo nekateri člani in nečlani samostojno.

Temeljna dejavnost društva se izraža v rednih mesečnih srečanjih. Na teh se člani medsebojno obveščajo o aktualnostih in pomembnejših izkušnjah. Poleg srečanj je vsak mesec organizirano še strokovno predavanje. Društvo izdaja rodoslovni časopis Drevesa.

Poleg teh osnovnih oblik dela se posamezni člani, redkeje skupine, lotevajo nalog, ki presegajo lastno raziskovalno delo. Rezultate skorajda brez izjeme brezplačno ponudijo v uporabo ostalim, tudi preko tega društvenega portala. Izjema so posebej zahtevni projekti kot so tiskane publikacije, priročniki, monografije, tečaji, razstave in podobno. Z vsem tem se oblikuje podoba slovenskega rodoslovja, ki je poznana znotraj in zunaj Slovenije.

Po vzoru bolj izkušenih narodov so se oblikovala priporočila za delo. Po istih vzorih skušamo delovati tudi na področju ponudbe rodoslovcem uporabnih delovnih pripomočkov in referenčnih zbirk.

Osnovna dejavnost članov društva so seveda rodoslovne raziskave. Te pa vsakogar vodijo še na druga področja kot so: zgodovina, heraldika, geografija, etnologija, statistika in še mnoga druga.

Obiskovalce te strani vabimo, da si ustvarijo uporabniški profil, s katerim bodo lahko dostopali do več informacij. Kdor želi prejemati občasna aktualna obvestila, se lahko vpiše na dopisno listo. Posamezniki lahko rodoslovna vprašanja zastavljajo na forumu ali pa spremljajo novosti ob druženju in skupni rabi informacij preko Facebooka, Twitterja ali drugih družabnih omrežij.

Kdor se želi včlaniti v društvo, naj izpolni pristopno izjavo. Člani društva lahko dostopajo do društvene revije Drevesa, se vpišejo na elektronsko dopisno listo članov ter koristijo društvene informacije in pomoč pri rodoslovnem delu.

Predsednik SRD:
Peter Hawlina